sadsad x
asdasd

Sıralama seçin
Toplam 2582 ürün görüntüleniyor.

TYT NEDİR ?

TYT, Temel Yeterlilik Testidir. Üniversite sınavının ilk oturumunu oluşturur. Üniversite sınavına girecek bütün öğrencilerin TYT sınavına girmesi zorunludur. Önlisans programlarını tercih edecek öğrencilerin bu oturumda aldıkları puanlarla tercih yapacaklardır. TYT sınavının %40 etkisi bulunmaktadır. TYT sınavı daha çok okuduğunu anlama ve süreyi iyi kullanabilmeye odaklı bir sınavdır.

TYT SINAVINDA KONU DAĞILIMI

TYT eşit ağırlık, sayısal ya da dil bölümleri fark etmeksizin bütün öğrenciler çözmesi gereken sınavdır. Fen bilimleri, sosyal bilimler, türkçe ve matematikten oluşur. Fizik, kimya, geometri gibi derslerin konu dağılımları senelere göre değişiklik göstermektedir. TYT sınavında toplam 120 soru bulunmaktadır.

TYT SINAVINDA BARAJ 

TYT sınav puanıyla üniversitelerin 2 yıllık bölümlerini tercih edecek öğrencilerin en az 150 puan alması gerekir. TYT sınavında barajı geçemeyen öğrenciler ikinci oturum olan AYT sınavına giremezler. TYT sınavında türkçe ve matematik derslerinden en az 0.5 net yapmak zorundasınız, yoksa puanınız hesaplanmaz. TYT sınavından 200 puan ve üzeri aldıysanız bu puan iki yıl geçerlidir. Yani sonra ki sene başvuru yaparken geçen sene ki TYT puanımı ekle diyebilirsiniz.

TYT SINAVINDA KONU ANLATIMLI KİTAPLAR

TYT sınavına hazırlanan öğrenciler seviyelerine uygun, kendi anlama tarzlarına hitap edecek kaynaklar seçmeliler. Detaylı bilgi veren kitaplardan kaçınılması, zaman açısından önemlidir. Kitap seçerken görsellerle de pekiştirilmiş olmasına dikkat ediniz, görsel anlatımlı kitaplar konuyu daha iyi pekiştirmenizi sağlar. Akılda kalması zor olan sözel dersler için tablo ve görsellerle anlatım konuları daha çabuk hatırlamanızı sağlar.

TYT TEST KİTAPLARI

TYT için test kitabı seçerken, seviyenize uygun, kolaydan zora doğru ve örnek çözümleri olan kitaplar seçmelisiniz. Böylece soru ve konu mantığını kavramanız daha kolay olacaktır. Birçok test kitabından yararlanırsanız farklı soru tarzlarını tanımış olursunuz. Alanınız dışında test kitaplarını seçerken temelden başlamalı ve kolay kitapları tercih edebilirsiniz, motivasyonunuz açısından önemli olacaktır. Test kitaplarınız mantık - muhakeme sorularını da barındırmalı. Kendinize mutlaka bir paragraf test kitabı almayı unutmayın.

TYT DENEMELERİ

TYT sınavına yakın zamanda deneme çözmeye başlayabilirsiniz. Deneme seçerken mutlaka çıkmış sorulardan oluşan bir deneme almanız faydanıza olacaktır. Ösym soru tarzını ve mantığını anlamada size yardımcı olabilir. Dönem aralarında konular bittikçe, konu odaklı denemeler çözmek eksiklerinizi anlamada yardımcı olacaktır. Deneme çözerken sınav saatinin olduğu zamanda çözmeniz biyolojik saatinizi de hazırlamış olacaktır. TYT denemeleri alırken, çözümlü olmasına dikkat ediniz. Çözümlü denemeler hata yaptığınız soruların tekrar gözden geçirmenizi sağlar ve hatalarını daha çabuk bulabilirsiniz.

TYT SINAVINA NASIL HAZIRLANABİLİRİM

YKS nin ilk oturumu olan TYT sınavına hazırlanırken ilk olarak başaracağınıza inanın ve stresli olmamaya gözen gösterin. Stres yapmak demek emeklerinizin boşa gitmesi demek. Elinizden gelenin en iyisini yapın ve sonucunuzu bekleyin. İlk olarak konu bazlı deneme çözün ve eksiklerinizi belirleyin, çıkarabileceğiniz potansiyel netleri görün. Eksiklerinizi tamamladıktan sonra iyi bir çalışma programı hazırlayın. Çalışma programınızı aylık olarak yapabilirsiniz ve her ayın sonunda çalıştığınız konularla ilgili deneme çözerek ne durumda olduğunuzu ve net sayılarınızı karşılaştırabilirsiniz. Düzenli uyuyun. Sabah saatleri ders çalışmak için en verimli olan saatlerdir. Kendinize ait bir çalışma ortamı hazırlayın. Üniversite ve bölüm hedefinize odaklanın ne gelirse bana fark etmez diye düşünmeyin. Bu durum size başarasızlık getirir.

Devamını Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.