sadsad x
asdasd

Sıralama seçin
Toplam 1884 ürün görüntüleniyor.

KPSS NEDİR ?

KPSS lisans ya da önlisans eğitimi tamamlayan kişilerin Kamu Personeli Seçme sınavına girerek, kamu kurumlarında çalışmaya hak kazanmalarını sağlayan sınavdır. KPSS sınavı ÖSYM tarafından gerçekleştirilir. Çift yıllarda ve her sene uygulanan KPSS sınavının ilanları ÖSYM sınav takviminde duyurulur. Lisans KPSS her yıl, ortaöğretim, önlisans mezunlarının gireceği KPSS ise çift yıllarda yapılır ve iki yıl geçerlilik süresi vardır. Genel kültür- Genel yetenek her adayın çözmesi gereken zorunlu kısımdır. Diğer kısımlar adayların tercihlerine göre girecekleri alanları oluşturur.

KPSS TÜRLERİ NELERDİR ?

KPSS ALAN (A GRUBU)

Lisans eğitimini tamamlayan kişiler alan sınavına girerek kamu gruplarına başvuruda bulunabilirler. A grubu kadroları;  Bakanlık ve bağlı Genel Müdürlüklerin alım yaptığı kadrolardır. Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmenlik, kamu kurum ve kuruluşlarında müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, denetmen yardımcılığı gibi kadroları içerir. KPSS A grubu üst düzey memuriyetliğe başvurmak isteyenler içindir.  A grubu sınavına üniversitelerin, İktisadi ve idari bilimler fakültesi, Hukuk fakültesi ve Mühendislik fakültelerinin alımları için yapılan sınavdır.

KPSS ÖĞRETMENLİK (ÖABT)

KPSS sınavında öğretmen adaylarının girdiği sınavdır. Alacakları puan bir yıl ile geçerlidir. Öğretmen adayları da genel kültür-genel yetenek testine tabidir. Branş öğretmenleri için ayrı bir alan sınavı yapılır. Okulların fen- edebiyat ve eğitim bilimleri fakültelerinden mezun olanlar girebilir.

KPSS B GRUBU

KPSS B grubu lise ve önlisans mezunlarının başvurduğu sınavdır. Merkezi atama ile atamalar gerçekleşir. KPSS B grubu alımları çift yıllarda yapılır. Ara atama olarak tanımlanan atama şekli ise kurumların kendi istekleri doğrultusunda yaptıkları atamalardır. Sınava başvuru yaparken mezun olma durumunuz varsa başvuru yapabilirsiniz. A grubu kadroları dışında kalan bütün kadrolar B grubunu oluşturur. Genel kültür - genel yetenek kısmından sorumludur adaylar.

E-KPSS

Engelli kamu personeli seçme sınavıdır. Engelli bireylerin lise ve üniversite mezuniyet durumuna göre yapılan sınavdır.  EKPSS eğitim ve engel durumuna göre yapılır. Sınav veya kura sonucu yerleştirme yapılacak kurum tarafından beş kişilik heyet oluşturulur. Oluşan heyet bireyin fiziki engel durumuna ve yapacağı işin gerektirecek koşullarına uygun olup olmadığına bakar.

KPSS' YE NASIL ÇALIŞILIR ?

Kpss çalışmaya başlarken unutmayın ki çalışacağınızın dersleri daha önce gördünüz. 4 ya da 2 yıllık eğitim hayatınızda gördüğünüz derslere daha sıkı bir çalışma yapmanız gerekmektedir. İlk olarak deneme çözerek eksiklerinizi belirleyip, net sayınızı analiz edebilirsiniz. Daha sonra kendinize bir çalışma programı ve çalışma ortamı hazırlayın. Konu bazlı çalışmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Bir sayısal bir sözel ders çalışırsanız derslere daha fazla odaklanabilirsiniz. Yardımcı kaynakları iyi araştırmalı, mutlaka bir konu anlatımlı kaynak kitap edinmelesiniz. Sözel dersleri aklınızda tutabilmek için çalışma masanıza ya da duvarlarınıza küçük renkli notlar halinde yazmanız, gördükçe notları hatırlamanızı sağlar. Sayıyasal dersler içinde formüllerde aynı tekniği uygulayabilirsiniz. Başaracağınıza inanmalısınız, iyi bir meslek ve kariyer hayatına ulaşmak için KPSS son adımınız olacak unutmayın.

Devamını Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.