sadsad x
asdasd
X
Enaktif uygulaması ile tanış
İlk 3 Siparişinde
Kargo Ücreti Ödeme
Stokta Yok

İnşaat Mühendisliğinde Temel İnşaatı 1


%15 indirimli
160,00 TL
136,00 TL
Barkod / ISBN9789755117218
Marka Birsen Yayınevi
Yazar Osman Sivrikaya
Kapak Ciltsiz
Sayfa Sayısı 520
Kazandıran Kampanyalar
 • Ürün Bilgileri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)

 • Herhangi bir yapının temel tasarımında ve inşasında karşılaşılacak problemleri öngörmek hem ekonomik hem de can ve mal kaybını önleyecektir. Bu bağlamda, gu¨venli ve ekonomik temel tasarımı yapmak amaçlanır. Ülkemizde temel mu¨hendisliği ile ilgili derli toplu tu¨m bilgileri içeren kaynak sıkıntısının mevcut olması, bu kitabın hazırlanmasında etken olmuştur. Bu kitap, temel mu¨hendisliğini içeren hemen hemen her konuyu kapsamaktadır. Kitabın, uygulamada çalışan mu¨hendislere ve inşaat mu¨hendisliğinde lisans ve lisansu¨stu¨ eğitim gören öğrencilere faydalı olacağı du¨şu¨nu¨lmektedir.

  Kitabın hazırlanmasında ulusal ve uluslararası geniş ve gu¨ncel kaynak taraması yapılmıştır. Geoteknik mu¨hendisin ihtiyaç duyacağı bilgileri, gu¨ncel standartlar, yönetmelikler ve esaslar dikkate alınarak, teoriye boğmadan gerekli bilgileri bir arada bulacağı bir eser olması amaçlanmıştır. “İnşaat Mu¨hendisliğinde Temel İnşaatı”, I ve II olmak u¨zere iki kitap olarak hazırlanmıştır. “İnşaat Mu¨hendisliğinde Temel İnşaatı I” olan bu kitapta, Bölu¨m 1’de geoteknik tasarımla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bölu¨m 2’de yapı yapılacak inşaat sahasının ve zeminin incelenmesi ele alınmıştır. Bölu¨m 3’te özellikle ön tasarımda ve verilerin yetersiz olduğu veya kontrolu¨ durumlarda kullanılacak zemin parametrelerinin değişim aralığı ve korelasyonlar verilmiştir.

  Bölu¨m 4’te temel tu¨rleri olan yu¨zeysel ve derin temellerin tipleri ve tercih sebepleri incelenmiştir. Bölu¨m 5’te yu¨zeysel temellerin taşıma gu¨cu¨ ve Bölu¨m 6’da ise yu¨zeysel temellerde oturma konuları ele alınmıştır. Bölu¨m 7’de yu¨zeysel temellerin geoteknik tasarımı incelenmiştir. “İnşaat Mu¨hendisliğinde Temel İnşaatı II” Bölu¨m 1’de kazıklı temellerde taşıma gu¨cu¨ ve Bölu¨m 2’de ise kazıklı temellerde oturma konuları ele alınmıştır. Bölu¨m 3’te temel tasarımını ve inşasını etkileyen hususlar irdelenmiştir. Son olarak Bölu¨m 4’te ise zeminlerin stabilizasyonu ve iyileştirilmesi ele alınmıştır. Ayrıca, her konu sonunda konuyla ilgili örnek problemler verilerek konu pekiştirilmeye çalışılmıştır. Kitap, hem pratik uygulamaları içeren örnek problemleri ve hem de u¨lkemizde 2019 yılında yu¨ru¨rlu¨ğe giren Tu¨rkiye Bina Deprem Yönetmeliğini içerecek şekilde ele almıştır.

  Bu kitabın hazırlanması için fikir veren, yazılan her bölu¨mu¨ okuyup du¨zelten ve önerilerde bulunan, yetişmemde emeği olan, örnek aldığım, bilgi ve tecru¨besinden yaralandığım değerli hocam ve meslektaşım Prof. Dr. Ergu¨n Toğrol’a teşekku¨ru¨ borç bilirim. Kitabın teknik, format ve dilbilgisi açısından gözden geçiren Prof. Dr. Erol Şadoğlu’na, Dr. Öğr. Üyesi Emel Türker’e, Doktora öğrencim Kemal Aydın’a ve yoğun, yorucu gu¨nlerde desteğini esirgemeyen eşime çok teşekku¨r ederim. Ayrıca, kitap kapaklarının hazırlanmasında ve tasarlanmasında emeği geçen kıymetli Fuat Özcan’a teşekku¨r ederim. Kitap hakkındaki göru¨şlerini yazan Prof. Dr. Ergu¨n Toğrol’a sonsuz teşekku¨rler…
  Bu kitaptaki olası hataların ya da kitap hakkındaki eleştirilerin tarafıma ulaştırılması arzu edilmektedir. Kitabın geoteknik mu¨hendisliği ile ilgilenen mu¨hendis ve öğrencilere yardımcı olması u¨mit edilmektedir.

Kategorideki Diğer Ürünler


Kategoride Çok Satanlar
1
130,00 TL
110,50 TL

2
36,00 TL
27,00 TL

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.