sadsad x
asdasd

Sıralama seçin
Toplam 207 ürün görüntüleniyor.

DGS NEDİR ?

Üniversitelerin 2 yıllık önlisan programlarında okuyan öğrencilerin, 4 yıllık lisans eğitimine tamamlaması için girdikleri sınavdır. DGS, Dikey Geçiş Sınavıdır.

DGS SINAVINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR

DGS sınavına, üniversitelerin iki yıllık önlisans programlarının son sınıf öğrencileri ve bu programlardan mezun olan kişiler başvuru yapabilirler. Açıköğretim okuyanlarında DGS ye başvurması gerekir.

DGS SINAVINDA KAÇ SORU / SINAV SÜRESİ

DGS 60 Matematik ve 60 Türkçe olmak üzere toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi 150 dakikadır.

DGS SINAVI KONULARI NELER

Sınav sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşur. Sınav konuları mantık - muhakeme ve akıl yürütme yeteneklerini ölçmek üzere belirlenen sorulardan oluşur. Sınav konuları 2 yıl gördüğünüz önlisans konularından değildir. Sınav farklı önlisans programlarından giren öğrencilerin hepsinin cevaplayabileceği konulardan oluşur.

DGS SINAVINA KAÇ KEZ BAŞVURU YAPILIR

DGS sınavına girmekte şart yok. İstediğiniz zaman sınava girebilirsiniz

DGS PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR

DGS sınavı her yıl bir kez ÖSYM nin belirlediği takvime göre yapılır. Aldığınız puanlar 1 yıl için geçerlidir.

DGS SINAVININ AVANTAJLARI NELERDİR

Üniversite sınavına hazırlanmak yerine, DGS sınavına girmek sizin avantajlı olacaktır. DGS sınav konuları, YKS sınavına göre daha azdır. Böylece birçok konuyla ve dersle uğraşmanıza gerek kalmayacak. DGS sınavına giren öğrenci sayısı YKS sınavına oranla daha düşüktür.

DGS TERCİHLERİ NASIL OLUR

DGS tercihlerinde 30 adet tercih yapma hakkınız vardır. Seçeceğiniz bölümler YÖK tarafından yayınlanan klavuza göre yapılır. Ek yerleştirme hakkınızda bulunmaktadır. Ne zaman tercih yapacağınız ÖSYM takvimine göre belirlenir.

DGS İLE YERLEŞTİĞİM OKULDA DERS SAYDIRABİLİR MİYİM ?

DGS ile bir programa yerleştikten sonra derslerinizi saydırabilir ya da daha önce aldığınız kredisi şu an yerleştiğiniz bölümle aynı olan dersleri almayabilirsiniz. Bu durum her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

DGSDEN SONRA KAÇINCI SINIFTAN BAŞLARIM

Bu konuda net bir şey yoktur. Kazandığınız okula göre değişiklik gösterebilir. Eksik kalan dersleriniz varsa onları tamamlamak zorunda olursunuz. Örneğin kazandığınız bölüme gittiğinizde her sınıftan derslere girebilirsiniz.

DGS SINAVINDA YANLIŞ DOĞRUYU GÖTÜRÜR MÜ ?

DGS sınavında 4 yanlış 1 doğrunuzu götürmektedir. Yanlışlar ilgili bölümün doğrularını götürmektedir.

DGS SINAVINDA KONTENJAN

Her üniversite DGS sınavı için %10 luk kontenjan ayırır. Bölümlere göre öğrenci alım sayıları farklılık göstermektedir.

DGS SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM

DGS konuları daha önceden temel bilginiz olan Türkçe matematikten oluştuğu için sınava hazırlanma konusunda avantajlısınız. İlk olarak bir deneme çözün net sayınızı ve eksik olduğunuz yerleri belirleyin. Daha sonra eksikleriniz için iyi bir konu anlatım kitabıyla eksiklerinizi tamamladıktan sonra bol bol soru çözmeniz gerekir. İlk olarak kolaydan zora doğru başlamanız motivasyonunuz açısından önemlidir. Farklı kaynaklardan birçok soru tipiyle ilgili soru çözün. Örnek çözümlü soruların olması sizin için daha iyi olacaktır. Denemeleri sınava yakın zamanda sınav süresine uygun çözün. Sınavda en önemli sorun süreyi yetiştirememektir. Çıkmış sorulardan oluşan deneme çözmeniz sınav mantığını anlamanızda yardımcı olacaktır.

Devamını Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.