sadsad x
asdasd

Sıralama seçin
Toplam 1625 ürün görüntüleniyor.

AYT SINAVI NEDİR ?

AYT, alan yeterlilik sınavıdır. YKS sınavın ikinci oturumunu oluşturur. AYT sınavıyla öğrenciler üniversitelerin 4 yıllık programlarına başvuru yapabilirler. AYT sınavının puana etkisi %60 dır. AYT sınavı mantığı öğrencilerin bilgisini ölçmektedir. Ağırlıklı olarak alan derslerinden soru gelmektedir.

AYT SINAVINDA KONU DAĞILIMI

Sayısal bölümünde; Matematik ve fen, Sözel bölümünde; Türk dili ve edebiyatı ile sosyal bilimler, Eşit ağırlık bölümünde ise, Matematik, Sosyal bilimler ve Türk dili ve edebiyıtından öğrenciler sorumludur. Konu dağılımı senelere göre farklılık göstermektedir. Sınavda toplam 160 soru bulunmaktadır.

AYT SINAVINDA BARAJ PUANI KAÇTIR ?

AYT puanınızın hesaplanabilmesi için ilk olarak TYT sınavından 150 puan almanız gerekir. AYT puanınızın hesaplanabilmesi içi TYT olduğu gibi derslerden birinden en az 0.5 net yapmanız gerekmektedir. AYT sınavında tercih yapabilmek için en az 180 puan almanız gerekmektedir.

AYT KONU ANLATIMLI KİTAPLAR

AYT sınavına hazırlanırken ilk önce kendinize konu anlatımlı kaynak kitaplar bulmalısınız. Konu anlatımlı kitap seçerken kısa konu özetleriyle konu anlatması sizin için daha avantajlı olacaktır. Konuları tablo ve görsellerle anlatan kitaplar seçmeniz, çalıştığınız konuların daha akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır. Alan dersleriniz dışında konu anlatımlı kitaplar seçerken uzun anlatımı olan kitaplar kaçınınız. Özet bilgi ve önemli konuların üzerinde duran konu anlatımlı kitaplar daha çok işinize yarayacaktır.

AYT YARDIMCI TEST KİTAPLARI

Konu anlatımlı kitaplardan eksik olduğunuz konuları tamamladıktan sonra sırada test kitapları vardır. Test kitaplarını seçerken ilk olarak kolaydan zora doğru başlamanız motivasyonunuzun artmasını sağlayacaktır. Örnek çözümlü test kitapları, anlamadığınız ya da dikkatsizlikle yanlış çözdüğünüz soruları daha kolay anlamanızı sağlayacaktır. Çıkmış sorulardan oluşan test kitaplarından mutlaka bir tane almanız ÖSYM sınav mantığını anlamanıza yardımcı olurken eksik kaldığınız konularıda görmenizi sağlayacaktır. AYT sınavı TYT den farklı olarak bilgi üzerine olan bir sınavdır. Ders çalışırken bunu dikkate alarak çalışmalısınız. Birçok farklı kaynaktan soru çözmeniz, farklı soru tiplerini tanımanıza ve test çözerken pratik kazanmanıza yardımcı olacaktır.

AYT DENEME SINAVLARI

Deneme çözmek her sınav gibi AYT sınavı içinde oldukça önemlidir. Deneme alırken daha önce ki senelerde çıkmış sorulardan bir deneme mutlaka alıp çözmelisiniz. Çözümlü denemeler yaptığınız hataları görmenizi sağlayacaktır. Deneme çözerken sınav saatinde uyanıp çözmeniz kendinizi sınav sabahına hazırlanmanızı sağlayacaktır. Denemeleri sınava yakın zamanda çözmek yerine, konu bitimlerinden sonra her ders için ayrı deneme çözmeniz eksiklerinizi görmenizde fayda sağlayacaktır.

AYT SINAVINA HAZIRLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sınava hazırlanmak her öğrenci için zor ve stresli bir dönem olmuştur. Stres ve kaygı duygularınızı yenemezseniz sınav anında heyecanlanabilir ve bütün bir dönem emek verdiğiniz sınavda başaralı olamazsınız. İlk olarak hedefinizi belirleyin. Hangi üniversitede hangi bölümü okumak istiyorsunuz bunu kendinize sorun. Hedef belirlemek başarıya giden yolda en önemli konulardan biridir. Ne gelirse giderim, daha karar vermedim gibi şeyler söylemeniz çalışma disiplini kazanmanıza engel olacaktır. Konu bazlı deneme çözün ve dört yıllık bilgilerinizi deneyin, kaç net çıkarabildiğinize bakın. Eksiklerinizi gördükten sonra onları tamamlayın daha sonra kendinize aylık çalışma programları belirleyin. Her ayın sonunda çalıştığınız konularla ilgili kendinize deneme sınavı yapın böylece konularda eksik kalan yerleri görebilirsiniz. Sessiz sakin çalışabileceğiniz bir çalışma ortamı hazırlayın. Gecelere kadar ders çalışıp öğlene kadar uyumayın. Günün en verimli saatlerini uyuyarak geçirmiş olursunuz ve bu ders çalışmanızda iyi olmaz.

Devamını Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.